Połowa wakacji niestety już za nami. Jednakże przez pierwszy tydzień sierpnia w Prochowickim Ośrodku Kultury i Sportu wiele się działo. Drugą część wakacyjnego programu „Co Ty na to? A Ja na to EkoLato!!!” rozpoczęliśmy warsztatami zielarskimi, podczas których młodzież poznała wiele ciekawych informacji o ziołowej roślinności rosnącej w naszym regionie, o stosowaniu jej jako przypraw, w ziołolecznictwie, czy też do wytwarzania kosmetyków. W części praktycznej przy wykorzystaniu ziół uczestnicy warsztatów robili własne niepowtarzalne, ziołowe mydełka. Zajęcia bez najmniejszej wątpliwości były niezwykle interesujące dla naszych najmłodszych.
Kolejne trzy dni minęły na krajoznawczo-edukacyjnych wyjazdach. We wtorek 4 sierpnia dzieci pojechały do Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” w Wałbrzychu. W tym poprzemysłowym kompleksie uczestnicy wycieczki usłyszeli mnóstwo interesujących treści o historii i kulturze górnictwa węglowego, o tym się jak wydobywa się węgiel i jak to wyglądało w regionie wałbrzyskim, kiedy jeszcze funkcjonowały kopalnie.
Następnego dnia celem wycieczki był Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. Malowniczo położona budowla na górze Choina w Górach Wałbrzyskich, z której rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę i zachwycił uczestników wycieczki. Warownia jest pełna historii, gdyż ten zabytkowy zamek liczy sobie już ponad 700 lat, a jego początki sięgają czasów Piastów Sląskich.
Czwartkowy wyjazd, jaki został zaproponowany podczas drugiego turnusu półkolonii, miał swój punkt docelowy w Jaworzynie Śląskiej, a dokładnie w „Muzeum Kolejnictwa na Śląsku”. W tymże miejscu znajduje się ponad 150 zabytkowych pojazdów kolejowych, w tym kilkadziesiąt parowozów. Na terenie muzeum znajduje się także trasa kolejowa, którą to odbyła się przejażdżka w zabytkowym wagonie. Dzieciaki były zaczarowane i przeniosły się w czasie.
Ostatni dzień półkolonii był pełen ruchu. Na zakończenie wakacji z POKiSem zaproponowaliśmy warsztaty gier podwórkowych, w które niegdyś grały dzieci, bawiąc się na podwórkach. Kończąc przygotowany program, na parkowej łące zorganizowaliśmy dzieciom i młodzieży grilla, a sami uczestnicy mogli dalej „szaleć”, biegając, bawiąc się i grając w piłkę na świeżym powietrzu.
Z wielką przyjemnością dziękujemy wszystkim dzieciom, które wzięły udział w zajęciach, jakie zaproponowaliśmy równie w pierwszym, jak i drugim turnusie półkolonii „Co Ty na to? A Ja na to EkoLato!!!”. Mamy nadzieję, że się wszystkim podobało i jeszcze nie raz spotkamy się na podobnych wydarzeniach, ponieważ już w najbliższych dniach odbędą się pełne atrakcji spotkania wakacyjne na świetlicach środowiskowych. Tymczasem życzymy udanej i bezpiecznej drugiej połowy przerwy wakacyjnej.
Organizatorem letniego wypoczynku w gminie Prochowice był Prochowicki Ośrodek Kultury i Sportu oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Nasza Gmina” w Prochowicach, jednak nic nie mogłoby się odbyć, gdyby nie wsparcie Burmistrza Miasta i Gminy Prochowice Alicji Sielickiej, a także Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

link do zdjęć http://pokis.com.pl/2020/08/10/podsumowanie-2-turnusu-polkolonii/