Już po raz 7 w Bibliotece Publicznej w Prochowicach odbyła się Gala Romansu Polsko-Rosyjskiego. Pomysłodawcą koncertu jest Tadeusz Samborski prezes Stowarzyszenia Kulturalnego Krajobrazy.

Festiwal Romansu Polsko-Rosyjskiego im. Lidii Nowikowej zainspirowany jest tragiczną miłością Rosjanki i polskiego oficera, która została opowiedziana w filmie „Mała Moskwa” Waldemara Krzystka.

Honorowym gościem koncertu był syn Lidii Nowikowej – Siergiej Nowikow z małżonką.

Prochowiczanie licznie zgromadzeni na sali widowiskowej Biblioteki mieli możliwość wysłuchania artystów z Polski i zza wschodniej granicy, prezentujących utwory i piękno rosyjskich pieśni. W programie udział wzięli Iwan Iliczew-Wołkanowski, Agnieszka Babicz, Anna Federowicz, Barbara Droździńska, Nadieżda Brońska, Marina Towarnicka, Witalij Aleszkiewicz, Marek Ravski oraz Leonid Wołodko. Koncert poprowadzili Aurelia Sobczak i Iwan Iliczew-Wołkanowski.

Nostalgiczne, rzewne, chwytające za serce pieśni miłosne niezmiernie spodobały się zgromadzonej publiczności. Prochowiczanie nagradzali artystów gromkimi brawami. To była wspaniała uczta muzyczna, która przeniosła słuchających w świat miłości, tęsknoty, rozstania, śmiechu i łez.