Jest taki dzień w roku, kiedy możemy zapomnieć o wszelkich dietach, a liczenie kalorii nie ma najmniejszego sensu – mowa oczywiście o Tłustym Czwartku. Jak mówi stare polskie przysłowie „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek…”. Dzień ten jest ostatnim czwartkiem przed rozpoczęciem wielkiego postu, tym samym również otwiera ostatni tydzień karnawału.

Historia zwyczaju jest bardzo długa i wiąże się ze spożywaniem tego dnia tłustych potraw. Dziś są to przede wszystkim słodkie pączki i faworki zwane także chrustami. Dlatego też jak co roku wyszliśmy na prochowicki Rynek, aby obdarowywać mieszkańców tymi jakże smacznymi wyrobami. Kilkaset sztuk pączków z wyśmienitą różaną marmoladą zniknęło w mgnieniu oka. Każdy odebrany przez przechodniów pączek wywoływał mnóstwo uśmiechu. Nieważne, czy była to osoba dorosła czy dzieci, wszyscy zajadali się ze smakiem.

Degustacja smakowitości odbyła się na zaproszenie Burmistrza MiG Prochowice Alicji Sielickiej oraz Prochowickiego Ośrodka Kultury i Sportu.

POKiS