„Muzyka to dusza wszechświata,
skrzydła umysłu, lot wyobraźni i wszelkie życie”
Platon

Starosta Legnicki Adam Babuśka oraz Zarząd Powiatu Legnickiego serdecznie zapraszają Państwa na Festiwal pn. „Letnie Koncerty Organowe”, który rozpocznie się koncertem inauguracyjnym 11 lipca br. o godzinie 19:00 w Kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie i trwać będzie do 26 września 2021 r.

Na koncerty, które w naszym powiecie stały się już tradycją i wydarzeniem oczekiwanym przez sympatyków muzyki sakralnej, serdecznie zaprasza ich pomysłodawca i inicjator Grzegorz Gapski- Członek Zarządu Powiatu. Partnerami wydarzenia są: Koleje Dolnośląskie S.A., Rzymskokatolicka Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie, Rzymskokatolicka Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu.

Pierwszy, inauguracyjny koncert odbędzie się już w najbliższą niedzielę 11 lipca o godz. 19:00 w Kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie. Wystąpi na nim najwybitniejszy mistrz gry organowej w Polsce prof. Julian Gembalski, którego sława obiega całą Europę. Na co dzień wykładowca akademicki, który wychował wiele pokoleń organistów. Co interesujące – na tym koncercie będziemy mogli oglądać na specjalnie ustawionym ekranie grę organisty na żywo. Prócz muzyki będziemy widzieć grę Mistrza!

Drugi koncert odbędzie się 14 sierpnia o godz. 17:00 w Bazylice Mniejszej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętej Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu. Wystąpi bardzo szanowany i znany prof. Tomasz Głuchowski.

Trzeci koncert będzie miał miejsce w Chojnowie i odbędzie się 15 sierpnia o godz. 19:00. Za organami wystąpi młody i bardzo utalentowany Tadeusz Barylski ze Śląska i dr Karol Lipiński-Brańka z Wrocławia ze skrzypcami. Warto wspomnieć, że Tadeusz Barylski ma na swoim koncie wiele nagranych płyt, a dr Karol Lipiński- Brańka koncertuje jako solista po całym świecie. Będzie to bardzo ciekawy, momentami nostalgiczny koncert, związany z przypadającym w tym dniu Świętem Państwowym.

Czwarty koncert w chojnowskiej farze jest perełką i niespodzianką w tegorocznym festiwalu. Odbędzie się 28 sierpnia o godz. 19:00. Cały koncert będzie się opierać na improwizacji organowej. Najpierw na ekranie zostanie wyświetlony niemy czarno-biały film z początku lat 20 ubiegłego wieku, przy którym dr Michał Kocot z Zielonej Góry będzie bez przygotowania, na żywo improwizował i nadawał muzykę filmowi. Następnie każdy z Państwa będzie mógł zadać dowolny utwór czy piosenkę, a do tego doktor Kocot stworzy improwizacje. Tylko nieliczni muzycy, wybitnie uzdolnieni są w stanie improwizować na organach bez przygotowania.

Ostatni koncert w trakcie VI edycji Festiwalu Letnich Koncertów Organowych odbędzie się 26 września. Wystąpi w nim 13-osobowy kwintet Wratislavia Cantans z Wrocławia, przy akompaniamencie organów w osobie dr. Michała Kocota. Koncert galowy, na który serdecznie zapraszamy, będzie największym najwybitniejszym koncertem, jakie do tej pory były w trakcie festiwali.

Na każdym koncercie będzie możliwość otrzymania płyty z muzyką organową, jaką w ubiegłym roku Powiat Legnicki nagrał z racji Jubileuszu V-lecia Festiwalu „Letnich Koncertów Organowych”. Płyta nagrana została na chojnowskich organach.

Wyjątkowe wnętrza kościołów sprawią, że każdy koncert odbywający się w nich zaprezentuje pełne spektrum walorów estetycznych, pozwalając słuchaczom na głębokie przeżywanie muzyki.

Zapraszamy.

Letnie koncerty organowe - plakat