28 listopada obostrzenia ulegają zmianie.

Wchodzimy w etap nazwany przez rząd etapem odpowiedzialności. Po przerwie otwarte zostają sklepy i punkty usługowe w galeriach handlowych. Zakupy muszą się jednak odbywać w ścisłym reżimie sanitarnym.

Nowe obostrzenia zostały wprowadzone 7 listopada. Po gwałtownym wzroście zakażeń koronawirusem rząd zamknął m.in. sklepy i kina w galeriach i centrach handlowych. W ubiegłą sobotę premier Mateusz Morawiecki poinformował jednak, że od 28 listopada sklepy i punkty usługowe w galeriach i parkach handlowych będą otwarte, choć w ścisłym reżimie sanitarnym. W czwartek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów tej sprawie.

Etap odpowiedzialnosci od 28.11. do 27.12 otwarcie sklepów i usług w scisłym reżimie sanitarnym. Dwie niedziele handlowe: 13 i 20 grudnia

Obostrzenia od 28 listopada. Zaczyna się “etap odpowiedzialności”

Zgodnie z wytycznymi, w sklepach i galeriach handlowych obowiązuje limit osób – maksymalnie 1 klient na 15 m kw. W dalszym ciągu utrzymany jest nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Nadal obwiązują tzw. godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–12.00), przy czym z uwagi na zwyczajowo skrócony czas pracy w dniu 24 grudnia 2020 r. rząd proponuje rezygnację z tego obostrzenia w tym dniu.

Według rozporządzenia, wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu mogą działać z zachowaniem reżimu sanitarnego. W przypadku hoteli działalność jest zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personelu medycznego oraz pacjentów i ich opiekunów. Targi i wydarzenia mogą się odbywać wyłącznie w formie online. Zawieszona jest działalność parków rozrywki, dyskotek i klubów nocnych, a także siłowni, klubów fitness i aquaparków. Gastronomia prowadzi działalność wyłącznie “na wynos” i “na dowóz”.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne mogą funkcjonować, ale w reżimie sanitarnym – co oznacza co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi z wyjątkiem obsługi.

W przypadku kasyn oraz obiektów działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety obowiązuje jedna osoba na 15 m kw. powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

W transporcie publicznym obowiązują ograniczenia w liczbie osób: 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Większość z tych ograniczeń ma obowiązywać do 27 grudnia. “Do tego czasu zostaną podjęte decyzje w sprawie ewentualnego utrzymania ograniczeń lub ich zmiany” – napisano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.