Święto „Prochowickie Smaki Ziemniaka” stało się chlubą naszego miasta. To popularne warzywo króluje na osiedlowym święcie ziemniaka już od wielu lat.
Na zaproszenie pani Burmistrz Alicji Sielickiej oraz Radnych: Jadwigi Leszczyńskiej, Macieja Gniteckiego oraz Macieja Dorożko przybyli bardzo licznie mieszkańcy w słoneczne niedzielne popołudnie – 3 października br. , aby wspólnie biesiadować, degustować oraz podziwiać ciekawy program artystyczny przygotowany tym razem przez uczniów SP 2 w Prochowicach.

Estrada muzyczna zaczęła się dobrym humorem. Nasze święto gruli (gwara góralska) zaczęło się mocnym akcentem – „Pomponiary” z SP2, które zaprezentowały się w oryginalnej choreografii. Wielkie brawa otrzymały uczennice Ala Nowak i Marta Markowska, które zaprezentowały swoje umiejętności wokalne, wykonując popularne przeboje. Ala Nowak i Kuba Kowalczyk zachęcili do tańca w swoim pokazie tańca towarzyskiego KTT Impuls (Samba, Cha-Cha-Cha, Jive). Aplauz nie miał końca. Gratulacje dla trenera Piotra Krzyżanowskiego oraz rodziców.

Nad całością fety artystycznej czuwała sama pani dyrektor Renata Stępień, która częstowała widzów nie tylko dobrym humorem, ale również świeżą chałką, pajdą ze smalcem i ciastem drożdżowym. Stoiska animacyjne prowadzone przez pedagogów SP 2 oraz Instruktorów POKiS były wręcz oblegane przez najmłodszych uczestników święta bulwy (gwara kaszubska). „Dmuchańce”, „skakańce”, o które zadbała pani Burmistrz, liczne konkursy z nagrodami, malowanie obrazu na stretchu czy też bańki mydlane – to, co podobało się dzieciom najbardziej! Po licznych atrakcjach dzieci mogły wyruszyć także na wycieczkę starym ciągnikiem na przyczepie, a to tylko dzięki uprzejmości Wandy i Jana Demczyszaków – miłośników starych ciągników i maszyn rolniczych. Wystrój, ziemniaczane jadło, wszystko związane było z kartoflem i ziemią, nie mogło zabraknąć również tańca farmerskiego przygotowanego przez słodziaków- przedszkolaków z oddziału przedszkolnego przy SP 2. Przy naszej scenie zebrał się tłum widzów (babcie, dziadkowie oraz rodzice), każdy chciał zobaczyć swoje pociechy w popisowym tańcu, ale także podziwiać umiejętności sportowe przygotowane przez grupę „Champion Taekwon-do Prochowice”. Wielka pasja trenera Macieja Żuka sprawiła, że owacjom nie było końca. Nasza ziemniaczana estrada była pełna słońca, humoru i pozytywnej energii. Na scenie wystąpił duet z Wołowa Lucjan Sadowski w repertuarze biesiadnym, który sprawił, że pod namiotami rozpoczęła się uczta muzyczna i wspólne śpiewanie.

W tym dniu organizatorzy zadbali o to, że na estradzie pojawił się zespół Rozśpiewane Pastuszki z Gogołowic, który swoim występem zaprosił nas wszystkich do wspólnych pląsów i tańców. Pragniemy podziękować panu Markowi Klisowskiemu oraz jego zespołowi za przyjęcie zaproszenia. Żywiołowa muzyka polskich szlagierów sprawiła, że parkiet zapełnił się w parę minut. Widownia zachęcona nie tylko dobrą muzyką, ale i wyśmienitą atmosferą bawiła się do wieczora. Trochę ruchu i gimnastyki przydało się nam wszystkim po takiej obfitej degustacji potraw z ziemniaka, o które zadbali organizatorzy – panie z osiedla, KGW z naszej gminy oraz gospodynie domowe i Strażacy z OSP Prochowice.

Prochowickie smaki ziemniaka to udany dzień, smaczny, wesoły, pełen spotkań i integracji, za co bardzo dziękujemy wszystkim Państwu. Podczas festynu kwestowaliśmy również na małego mieszkańca naszej gminy – Cypriana . W sumie zebraliśmy i przekazaliśmy na rzecz chorego dziecka ponad 4000,00zł . Serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie w przygotowaniu imprezy:
– Urząd Miasta i Gminy Prochowice
– Eko Partner
– Prochowickie Przedsiębiorstwo Komunalne
– Dolnośląska Izba Rolnicza
– Mieszkańcy Prochowic.