We wtorkowe południe 22 października Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Prochowicach uroczyście obchodziła swoje 70-lecie. Po powitaniu licznie przybyłych gości przez dyrektor MGBP Bogusławę Spryszyńską w Prochowicach, głos zabrała burmistrz miasta i gminy Prochowic Alicja Sielicka podkreślając znaczenie Biblioteki w rozwoju społeczno-kulturalnym Prochowic i całej gminy.

Przyjaciel Gminy Pani Teresa Rejchan przypomniała historie biblioteki i towarzyszące jej funkcjonowaniu historie i historyjki czytelników oraz zabawne anegdoty. Można było odnieść wrażenie iż przez lata biblioteka w życiu Prochowic pełniła inną rolę niż tylko miejsce, w którym wypożycza się książki.

Wręczono dyplomy dla bibliotekarzy i czytelników, ponieważ prochowicka biblioteka zrzesza całkiem pokaźną liczbę stałych, wiernych czytelników. Mogliśmy wysłuchać bardzo interesującego wykładu Marii Tyws pod przewrotnym tytułem “Leonardo był kobietą” czyli kobieta w sztuce to nie tylko modelka”. Nie zabrakło również muzycznego akcentu a o oprawę muzyczną postarał się zespół Masseli&Brusinski Duo.

Było również dużo okolicznościowych, bardzo ciepłych wystąpień, które oddawały sens funkcjonowania placówki w Prochowicach m.in. dr Tadeusza Samborskiego, który wspominał liczne eventy kulturalne odbywające się w murach biblioteki.