Po trzech dniach „GRYwalizacji i SPORTU” w niedzielę 26 marca br. zakończył się Harcerski Rajd Marzanna 2023 w Legnickim Polu.

Harcerskie „Bitwy pod Legnicą” wygrały w swoich kategoriach 2 Prochowicka Gromada Zuchowa „Wilczki” i 13 Złotoryjska Drużyna Harcerska „Łowcy Przygód” z Hufca Jawor, występująca na Rajdzie jako patrol „Rzodkieweczki”. Gratulujemy sukcesu naszej drużynie z Prochowic!!!
W tegorocznej edycji Rajdu wzięło udział razem 215 uczestników i organizatorów z Hufców w Legnicy, Środzie Śląskiej, Jaworze i Wrocławiu (Południe) oraz polsko-ukraińska grupa kandydatów na członków ZHP z wrocławskiej Szkoły nr 113.
Legnicki Hufiec ZHP przygotował m.in. maraton planszówek, strzelanie z łuków, rzuty do kosza, rzuty karne, rzuty do celu (dart), ale to był tylko wstęp do trasy rajdowej Szlakiem Bitwy 1241 r. pod Legnicą. Na trasie patrole musiały wykazać się m.in. umiejętnościami transportu rannego, strzelania z karabinów (airsoft), budowania ognisk, walki ze smokiem, znajomością szyfrów i węzłów.
Uczestnicy programu sobotniego wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez Patrol JURTA, czyli harcerzy Nieprzetartego Szlaku z Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu, zrzeszonych w Hufcu ZHP Wrocław-Południe. W ich wyniku powstały śliczne kartki, breloczki i marzanny do spalenia w ognisku. Znaleziono także liczne dowody w przyrodzie na nadejście Wiosny.
Wszyscy rajdowicze mieli możliwość odwiedzenia Muzeum Bitwy Legnickiej oraz Bazyliki Mniejszej Świętej Jadwigi zaliczając dwa zadania do zdobycia popularnej i srebrnej odznaki krajoznawczej Legnickiego Pola. Potwierdzenia realizacji zadań zostały odnotowane w specjalnych książeczkach przygotowanych przez członkinię komendy Rajdu Aleksandrę Kozubal.
Marzanny zapłonęły dwukrotnie na sobotnich ogniskach dla programu sobotniego i dla całego Rajdu. Nad bezpieczeństwem czuwała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Legnickiego Pola.

Rajd odwiedziło dwóch patronów honorowych. Wójt Gminy Legnickie Pole pan Rafał Plezia w stroju z epoki na piątkowym ognisku przybliżył harcerzom wydarzenia i skutki Bitwy 1241 roku na legnickich polach. Przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej umożliwili dwójce harcerzy poznanie zalet i wad strojów rycerzy z XIII wieku. Doszło także do krótkiej potyczki z przedstawicielem Mongołów! Po czym wszyscy pod przewodem pani Małgorzaty Kubik, dyrektor Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Legnickim Polu, odtańczyli belgijkę.

Komendant Chorągwi Dolnośląskiej ZHP harcmistrz Arkadiu Rudolf wraz z rodziną zaszczycił nas swoją obecnością na niedzielnym apelu, gratulując zwycięzcom i będąc świadkiem m.in. przekazania przez komendę rajdu upominków 21 osobom, które w czasie Rajdu złożyły obietnicę zuchową lub przyrzeczenie harcerskie! Nagrody patrolom wręczyła komendantka Rajdu podharcmistrzyni Jolanta Kozubal, która także otrzymała indywidualny upominek od druha Komendanta Chorągwi i upominki dla członków komendy.

Więcej zdjęć ukaże się sukcesywnie na na stronie Rajdu na Facebooku: www.facebook.com/rajd.marzanna