Szanowni Państwo, przed nami coraz cieplejsze dni, które zachęcają do aktywności i odpoczynku na świeżym powietrzu. Dziś zapewne ucieszę szczególnie miłośników dwóch kółek, ponieważ opowiem o nowej inwestycji związanej z infrastrukturą rowerową. Mam też wieści dla wszystkich, którzy czekają na majówkę i spędzą ją w naszej gminie. Gorąco zachęcam do udziału w uroczystościach oraz imprezach organizowanych dla mieszkańców miasta i gminy oraz naszych gości.

Będzie nowa ścieżka rowerowa…
W dniu 18 kwietnia 2023 roku w Urzędzie Miasta i Gminy Prochowice odbyło się uroczyste podpisanie umowy na realizację zadania pn. „Budowa drogi rowerowej trasą nieczynnej linii kolejowej na odcinku Wielowieś – Prochowice”. Przedsięwzięcie dofinansowane jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 – 2020. Wartość inwestycji wynosi blisko 4 miliony 500 tysięcy zł, a jest ona częścią dużego projektu, w którym uczestniczą sąsiednie gminy – Ścinawa, Wołów, Brzeg Dolny, Lubin i Chocianów. Jeszcze w tym roku wykorzystamy nową bazę turystyczną, ponieważ termin wykonania prac przewidziany jest na 18 października 2023 r. Warto dodać, że zostaną wykonane istotne prace, wpływające na podniesienie bezpieczeństwa, w tym remont mostu z wymianą nawierzchni i remont przepustów. Powstanie przystanek turystyczny w Lisowicach, a na całym szlaku pojawi się certyfikowane oznakowanie turystyczne.
Asfaltowa droga rowerowa o szerokości trzech metrów przebiegać będzie nieczynną linią kolejową na odcinku 5,2 km od Gromadzynia do Lisowic. Dzięki niej powstanie połączenie dwóch gmin – Ścinawy i Prochowic – o które mieszkańcy wielokrotnie pytali i na które czekali. Trasa stanowić będzie integralną część istniejących dróg rowerowych w Gminie Prochowice.
W ramach przetargu wyłoniony został wykonawca prac – Przedsiębiorstwo Budowy i Utrzymania Dróg i Mostów Spółka z.z.o. Piotroniowice 54, 56 – 100 Wołów.
Z radością przyjęłam fakt, że kolejna część trasy rowerowej już wkrótce będzie do Państwa dyspozycji, tym bardziej że obserwuję ogromne zainteresowanie uprawianiem tej formy rekreacji i sportu. Często staje się to rodzinnym sposobem spędzania wolnego czasu i formą aktywności ruchowej. Podejmę kolejne działania, aby rozbudować tę sieć dróg sprzyjających zdrowiu i wypoczynkowi mieszkańców.

Majowe świętowanie…
Pierwsze dni mają obfitują w ważne dla historii Polski rocznice wydarzeń. Uczcimy je w różnorodny sposób. Pierwszego maja zapraszam szczególnie nad stawy znajdujące się przy wałach przeciwpowodziowych, gdzie możecie Państwo kibicować uczestnikom II Nadkaczawskiego Biegu z Historią. 2 maja pamiętajmy o wywieszeniu naszych barw narodowych, aby uczcić Dzień Flagi. Odpoczynek umili nam przegląd piosenki, podczas której dzieci zaprezentują swoje talenty wokalne i sceniczne. Dzień warto zakończyć tanecznym krokiem podczas dyskoteki w prochowickim parku. Pamięć o pierwszej europejskiej konstytucji, czyli Konstytucji Trzeciego Maja, uczcimy Mszą Św. w intencji Ojczyzny, wspólnym przemarszem z flagą przez miasto oraz spotkaniem mieszkańców przy Prochowickim Ośrodku Kultury i Sportu, gdzie uroczystość uświetni m.in. koncert orkiestry dętej.

Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice
Alicja Sielicka

Nadkaczawski bieg - plakat

Majowe impresje - plakat

Majowe impresje_05_02 - plakat