Od 2004 r. w dniu 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Data święta nie została wybrana przypadkowo. To właśnie 2 maja 1945 r. polscy żołnierze biorący udział w oblężeniu Berlina umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu w Berlinie.
Flaga ma barwy biało-czerwone, które stanowią odwzorowanie kolorystyki godła państwowego – orzeł biały na czerwonym polu.
W znaczeniu heraldycznym biel symbolizuje czystość i niepokalanie, a czerwień odwagę oraz waleczność. Kolorystyka doskonale odzwierciedla dzieje narodu polskiego. Ich wywieszanie ważne jest dla zachowania pamięci i spoistości narodowej, ponieważ odzyskaną wolność trzeba pielęgnować. Flaga to symbol jednoczący Polaków. Dla wielu jest symbolem wielkiej dumy. Wciąż wszyscy musimy uczyć się szacunku dla flagi. Musimy pamiętać, że to nie jest zwykły fragment materiału, ale symbol, który jest z nami od wieków i winniśmy jej zapewnić zawsze godne traktowanie.
Zgodnie z prawem możemy każdego dnia wywieszać flagę. Wywieszajmy flagi, aby uczcić ważne uroczystości, rocznice i święta państwowe. Ważne jest, aby przestrzegać prawidłowego sposobu ekspozycji flagi:
– przede wszystkim powinna ona być czysta, mieć czytelne barwy, wyprasowana
– nie wywieszamy flagi, która jest pognieciona, postrzępiona, brudna, wypłowiała czy podarta,
– wywieszona flaga powinna być przymocowana w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu, np. przywiązana lub przymocowana pinezką do drzewca,
– jeżeli flaga owinie się dookoła drzewca, trzeba ją rozwinąć; zaplątana flaga nie jest ozdobą,
– flaga powinna być tak umieszczona, aby nie dotykała podłoża, podłogi lub nie była zamoczona w wodzie,
– jeżeli flaga jest w stanie nie nadającym się do użytku, powinna być zniszczona w sposób godny, najlepiej przez spalenie lub pocięcie, w taki sposób aby rozdzielić barwy.
Dziś flaga towarzyszy nam zarówno w chwilach radosnych, jak i podczas narodowych tragedii. Zawsze stanowią symbol pojednania, solidarności oraz wspólnoty.