,,Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają Ofiary”

W kościele św. Jana w Legnicy odbyła się uroczysta msza z okazji 81. rocznicy kulminacji wydarzeń, w wyniku których na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-45 zginęło około 200 tysięcy Polaków. Pod tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni, złożone zostały wiązanki kwiatów. Po mszy odbyła się część seminaryjno- artystyczna.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP w 2016 roku został ustanowiony uchwałą Sejmu RP. W tym roku mija 81 lat od kulminacji rzezi, w wyniku której na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-45 zginęło ok. 100 tys. Polaków. Dziś, gdy Stepan Bandera, przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-B), czy Iwan Łytwynczuk, którego oddziały jako pierwsze na Wołyniu przystąpiły do eksterminacji Polaków, są bohaterami narodowymi Ukrainy, nadal około 100 tys. bestialsko zamordowanych dzieci, kobiet i starców, nie znalazło godnego miejsca pochówku.

Po oficjalnych uroczystościach w klasztorze Ojców franciszkanów odbyła się prezentacja multimedialna „Genocidium Atrox versus Sprawiedliwi” autorstwa Tomasza Kuby Kozłowskiego.

Artystyczny hołd ofiarom złożyły Aurelia Sobczak i Barbara Droździńska, które zaprezentują fragmenty wspomnień ocalałych z pogromu Kresowian oraz pieśni wołyńskie.

Na udział w uroczystościach upamiętniających Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na ludności Wołynia i Małopolski Wschodniej w l. 1939-1947 zaprosili poseł RP Tadeusz Samborski i Starosta Legnicki Adam Babuśka.

Tadeusz Samborski od lat nie ustaje w działaniach, by pamięć tragicznych wydarzeń nie zatarła się, a ich ofiary nie zostały zapomniane. Stąd rokroczne legnickie uroczystości, w których oprócz mieszkańców uczestniczą przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, związków kombatantów i organizacji oraz mieszkańcy Legnicy. Uroczystości organizowane są od ponad dekady. W tym roku po raz pierwszy zabrakło na nich władz miasta Legnicy.