W dniu 19 marca 2021 r. ruszyła produkcja zielonej energii w Prochowicach. Na powierzchni 10 ha, wydzierżawionych od gminy w drodze umowy dzierżawy z sierpnia 2018 r., firma EWG Sp. z o.o. z Legnicy zainstalowała około 17 tysięcy paneli fotowoltaicznych pozwalających wyprodukować niemal 5 MW czystej energii. Elektrownia powstała w południowo-zachodniej części miasta Prochowice – wjazd od strony Legnicy. To pierwsza w Gminie Prochowice elektrownia fotowoltaiczna, a zarazem największa farma w powiecie legnickim. Budowa elektrowni trwała ponad 2 lata.

Gmina Prochowice jest przyjazna zielonej energii w Polsce, na którą będzie stawiać nadal. Są zainteresowani inni potencjalni inwestorzy, którzy na kolejnych terenach, także gminnych, chcą wybudować następne elektrownie fotowoltaiczne. W tym celu trwają prace nad zmianą planów zagospodarowania przestrzennego.

Elektrownia fotowoltaiczna to nie tylko źródło czystej energii, pozwalające ograniczać smog i dbać o środowisko, ale także inwestycja dająca możliwość obniżenia rachunku za energię elektryczną i pozwalająca na generowanie dodatkowego zysku. Zainteresowanie zieloną energią w Polsce jest coraz większe, a główną zaletą budowy elektrowni jest duża przewidywalność produkcji – niezależnie czy świeci słońce czy jest zachmurzenie, ponieważ elektrownie słoneczne wykorzystują zjawisko światła rozproszonego. Gmina ma długofalowy plan rozwoju OZE, a z tego tytułu będą wpływać do budżetu gminy dodatkowe środki finansowe, które pozwolą na realizację innych inwestycji na terenie gminy.

Burmistrz Alicja Sielicka

farma fotowoltaiczna