Wakacje na prawie półmetku!
Wszystko, co dobre szybko się kończy. Tak szybko mijają chwile, ale pozostają wspomnienia. Czas mija nieubłaganie i zbliżamy się już do połowy wakacji. Dlatego też podsumujmy, co działo się w lipcu w gminie Prochowice. Z całą pewnością upalny lipiec można było spędzić bardzo aktywnie z Prochowickim Ośrodkiem Kultury i Sportu.
Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice Alicja Sielicka zadbała o różnorodność i atrakcyjność wydarzeń dla tych którzy pozostali w tym miesiącu w naszym mieście.
Plener Plastyczny
Od 37. lat organizowane są w naszym mieście plenery plastyczne. Zapraszając artystów plastyków, staramy się, aby malarstwo, rzeźba, czy też grafika były częścią życia lokalnej społeczności. Od wielu lat ostatni tydzień czerwca upływa w naszym mieście właśnie pod znakiem sztuk plastycznych – w tym roku również tak było. Początek lipca to przede wszystkim właśnie podsumowanie tego jakże ważnego w kalendarzu wydarzenia. Uczestnicy pleneru mieli możliwość nie tylko wspólnej pracy i wymiany doświadczeń, ale także wzięli udział w nadzwyczaj udanych warsztatach, których tematem były techniki graficzne takie jak miedzioryt i linoryt. Warsztaty zorganizowane zostały we współpracy z Muzeum Miedzi w Legnicy, a prowadzone były przez Tomasza Grabowskiego. 1 lipca przed uroczystym podsumowaniem 37. Międzynarodowego Integracyjnego Pleneru Plastycznego na uczestników pleneru czekała atrakcja w postaci wycieczki do pobliskiego opactwa cystersów w Lubiążu.
Basen kąpielowy
1 lipca otworzyliśmy także sezon na basenie kąpielowym w Prochowicach. Basen to niebywała gratka równie dla dzieci, jak i dorosłych – zwłaszcza w upalne dni. Z basenu można korzystać codziennie od 10.00 do 19.00. Pod okiem ratownika w każdy wtorek i czwartek z uroków pływalni mogą korzystać Seniorzy.
Tapas Music Festival
9 lipca Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice Alicja Sielicka z ogromną przyjemnością zaprosiła mieszkańców miasta i gminy Prochowice, jak również osoby z całej okolicy na wyjątkowe, alternatywne wydarzenie, jakim było TAPAS MUSIC FESTIVAL. Podczas imprezy można było zjeść ekskluzywne przekąski z produktów najwyższej jakość. Najważniejszym punktem programu był jednak koncert TYMONA TYMAŃSKIEGO. Serdecznie dziękujemy właścicielowi zamku – panu Adamowi Wawrzyniakowi za przychylność i udostępnienie zamkowej przestrzeni.
Wakacyjne Laboratorium Przygody
Od 10 lipca realizujemy cykl zajęć wakacyjnych pn. „Wakacyjne Laboratorium Przygody”. Dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży szkolnej rozpoczęliśmy atrakcyjnymi warsztatami barwienia tkanin. Podczas zajęć uczestnicy poznali historię barwienia tkanin. Dowiedzieli się, z czego i w jaki sposób pozyskiwało się i pozyskuje naturalne barwniki. Po fascynującej lekcji prowadzonej przez panią Monikę z Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego w Chrośnicy grupa mogła samodzielnie sprawdzić, jak się barwi tkaniny. Przy użyciu drobnych codziennych przedmiotów grupa wykreowała niepowtarzalne wzory, które ukazały się na bawełnianych torbach dopiero po ich zafarbowaniu w specjalnie przygotowanej miksturze. Następnego dnia uczestnicy pojechali na wycieczkę do pobliskiego Chwalimierza, gdzie pod okiem instruktorów odbyły się kolejne fascynujące, a przede wszystkim edukacyjne warsztaty. Tym razem tematyka zajęć dotyczyła żywiołów. Zabawy związane z wodą, powietrzem, ziemią i ogniem były wspaniałą alternatywą dla tradycyjnych zajęć i z pewnością sprawiła uśmiech na twarzach każdego uczestnika. Kolejne zaplanowane w programie zajęcia to „warsztaty mydlarskie”, które dobyły się w środę 12 lipca. Kolejny dzień mieliśmy spędzić na basenie. Jednakże plany pokrzyżowała nam pogoda, ale na szczęście byliśmy przygotowani i zorganizowaliśmy grupie uczestników alternatywne zajęcia. Zamiast wodnego szaleństwa na basenie, było szał na zapaśniczej macie. Uczestnicy Wakacyjnego Laboratorium Przygody posłuchali nieco o sporcie, jakim są zapasy oraz poznali podstawowe chwyty, a w międzyczasie pograliśmy w gry planszowe. Później odbyła się bardzo pouczająca lekcja o bezpieczeństwie nad wodą, z której bez wątpienia wszyscy zyskali szereg pożytecznych informacji. Pierwszy tydzień zajęć wakacyjnych w ramach programu „Wakacyjne Laboratorium Przygody” zakończyliśmy wyjazdem do Bolkowic, gdzie znajduje się Zagroda Edukacyjna „Cicha Bartna”.
Od 17 lipca w ramach cyklu zajęć Wakacyjne Laboratorium Przychody, dzieci z sołectw miały okazję uczestniczyć w pełnych wrażeń, interesujących, atrakcyjnych i niezapomnianych wyjazdach. Pierwsze odwiedzone miejsce to Zamek Czocha, gdzie pojechały dzieci z Lisowic, Mierzowic i Gromadzynia. Następnie najmłodsi mieszkańcy Kawic, Dąbia, Szczedrzykowic i Szczedrzykowic Stacji pojechały do Chwialimierza, gdzie uczestniczyły w warsztatach „Magiczne Żywioły”. Kierunkiem ostatniego wyjazdu była miejscowość Bolkowice. Tam znajduje się Zagroda Edukacyjna „Cicha Bartna”, gdzie zdecydowanie nie ma nudy.
W piątek (21.07) odbyły się w Kwiatkowicach i Rogowie Legnickim pierwsze wakacyjne warsztaty organizowane w świetlicach wiejskich. Podczas zajęć uczestnicy tworzyli osobliwą biżuterię. Wielką niespodzianką dla uczestników bezpłatnych warsztatów była wizyta reportera Radia Wrocław.
Rodzinne festyny na wsiach
W czasie wakacji realizowane są również rodzinne festyny, które organizowane są w każdym sołectwie. Pięć takich imprez mamy już za sobą. Rodzinne spotkania na wsiach odbyły się już w Golance Dolnej, Lisowicach, Mierzowicach, Rogowie Legnickim, Kawicach oraz Motyczynie. Szczególnie dziękujemy Kołom Gospodyń Wiejskich za wspieranie inicjatyw społeczności wiejskich. Niewątpliwą atrakcją podczas festynu w Golance Dolnej, Który odbył się 3 lipca, były warsztaty kulinarne z uczestniczką 10. edycji programu Master Chef – Renatą Semeniuk. Każdy z dotychczas zrealizowanych festynów był pełen wspaniałych atrakcji dla wszystkich uczestników – niezależnie od ich wieku.