Sołectwo Dąbie
Sołtys:
Jan Kołodziej
Rada Sołecka:
Hanna Tamioła
Ewa Urbańska
Stanisław Urbański
Małgorzata Chorobińska
Dąbie – wieś położona w południowej części gminy, liczy 177 osób. We wsi znajduje się Szkoła Podstawowa, kościół, sklep, świetlica wiejska, boisko sportowe i cmentarz komunalny
Mieszkańcy wsi podjęli się budowy nowego kościoła. Oddanie obiektu do użytku planowane jest na 2009 r.
Dąbie to wieś rolnicza, z przewagą dużych gospodarstw rolnych gospodarujących na dobrych ziemiach pszenno-buraczanych
Dawne nazwy wsi
Dambici – 1217
Dambe – 1245-1254
Damb – ok. 1300
Dame – 1736
Dahme – 1789
Wszystkie nazwy są pochodzenia topograficznego – od dębów.
Po 1945r.Dąb, od 1947r. Dąbie.
Historia wsi i dóbr
Wieś Dąbie istniała zapewne już w średniowieczu, w jej centrum znajdował się kościół zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej. W połowie XVIII w. wieś położona była w enklawie należącej do Biskupstwa Wrocławskiego. Wiadomo, że co najmniej od końca XVIII w. funkcjonowały we wsi: szkoła katolicka , młyn i karczma. Po sekularyzacji wieś przeszła w ręce domeny królewskiej. Na początku XIX w. pośród bez mała 25 zagród chłopskich, znajdowały się ponadto: sołectwo i wolne dobra a na przestrzeni tego stulecia wykształciły się ponadto dobra gminne znacznych rozmiarów, oddawanych dzierżawę. W 1830 tutejsze sołectwo znajdowało się w rękach Wilhelma Butze, w 1912 r. – Alberta Hegela. Wolne dobra w 1902r. znajdowały się w rękach Aleksandra Pawlika i kolejno: Schulzika i jego spadkobierców, Georga Miketty oraz Augusta Krause.
Pod koniec XIX w. Dąbie była dużą, dobrze rozwiniętą wsią rozciągającą się wzdłuż drogi przebiegającej w kierunku wschód – zachód. W 1911r. na wzgórzu z wiatrakiem założono cmentarz symultaniczny.