Każdego roku w okresie wakacji Policja odnotowuje zdarzenia, w których biorą udział osoby małoletnie. Przypadki zabaw w miejscach niedozwolonej kąpieli bez nadzoru osób dorosłych, wypadki i okaleczenia podczas zabaw w domu i na podwórku, przestępstwa i wykroczenia popełniane przez nieletnich i na ich szkodę oraz wiele innych tragedii, to niestety smutna rzeczywistość wakacji każdego roku. W związku z powyższym, w okresie letnim, funkcjonariusze Posterunku Policji w Prochowicach przeprowadzają szereg akcji i spotkań profilaktycznych w miejscach zorganizowanego wypoczynku oraz kontroli na terenach wodnych i przywodnych. Podczas przedmiotowych działań przypominane są ogólne zasady bezpieczeństwa podczas spędzania czasu wolnego. Omawiane są sytuacje, które nie powinny mieć miejsca, a nawiązują przede wszystkim do braku posłuszeństwa wobec rodziców/opiekunów. Funkcjonariusze Posterunku Policji w Prochowicach przypominają jak należy się zachować i czego nie należy robić w przypadku kontaktu z osobą nieznajomą oraz bezpańskim psem.
Jeżeli będziemy kierować się zdrowym rozsądkiem i przestrzegać kilku podstawowych zasad podanych poniżej, nasz wypoczynek będzie bezpieczny:

1. najważniejsze, aby korzystać z kąpielisk strzeżonych, gdyż tak zwane „dzikie kąpieliska” mogą być niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia. Należy też pamiętać, że pod żadnym pozorem nie można wchodzić do wody w miejscach zabronionych.

2. Podczas wypoczynku nad wodą nie należy nadużywać alkoholu, a już na pewno kąpać się i używać sprzętów wodnych po jego wypiciu. Alkohol osłabia organizm, a wypity nawet w najmniejszej ilości podczas upalnego dnia, może zaburzyć ocenę własnych możliwości pływackich i zwiększyć prawdopodobieństwo szoku termicznego.

3. Jeżeli wybieramy się nad wodę z dziećmi, konieczne jest stałe pilnowanie i nie spuszczanie ich z oczu nawet na chwilę. Ponadto należy przypomnieć dzieciom o zasadach bezpieczeństwa nad wodą.

4. Podczas użytkowania sprzętu wodnego, należy zwrócić uwagę na to, czy jest on sprawny i atestowany. Wszyscy użytkownicy powinni mieć założone kapoki, które uchronią przed utonięciem.

5. Całkowicie zabronione są skoki do płytkiej wody o niezbadanym dnie na tzw. „główkę”. Taki skok może skończyć się urazem kręgosłupa i kalectwem.

6. Nie należy wchodzić do wody, kiedy nasze samopoczucie nie jest dobre. Gdy czujemy się osłabieni pozostańmy jednak na brzegu.

7. Należy zwracać uwagę na osoby wypoczywające w naszym sąsiedztwie. Gdy ktoś będzie potrzebował pomocy, nie bądźmy obojętni i pomóżmy w granicach swoich możliwości lub zawiadommy odpowiednie służby.

8. Wypoczywając na terenie kąpieliska strzeżonego, przestrzegajmy regulaminu.
Nie należy zapominać, że podczas naszego urlopu – złodzieje nie próżnują. Nad wodę zabierajmy jak najmniej wartościowych rzeczy i trzymajmy je w zasięgu wzroku.

Przestrzegając tych kilku podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!
Część materiałów została wykorzystana ze strony KMP Legnica