W niedzielę 29 września, o godz. 14.00 w prochowickim zamku odbyły się warsztaty, na których uczestnicy tworzyli „aparaty” z kartonu. W dobie fotografii cyfrowej takie zajęcia z pewnością są nietypowe, jak przecież można zrobić zdjęcie „aparatem”, który jest z papieru? Otóż można. Przez zamykany i otwierany otworek, naświetlany jest materiał światłoczuły, czyli w tym przypadku klisza małoobrazkowa. Robiąc taką metodą zdjęcia, można uzyskać niezwykłe efekty. Zdjęcia takie są niezwykle plastyczne i miękkie, mimo tego, że brakuje im ostrości, czy wielu szczegółów, mogą być bardzo atrakcyjne w odbiorze.

Warsztaty organizowane przez Grupę nieformalną „Aktywna Kultura”, we współpracy z Prochowickim Ośrodkiem Kultury i Sportu w ramach projektu „II Artystyczno-rekreacyjne oblężenie zamku w Prochowicach”, przyciągnęły kilkoro miłośników fotografii. Warsztaty skierowane były do wszystkich niezależnie od wieku.

Tym razem jedynie składaliśmy nasze „aparaty”. W trakcie trwania zajęć nie zabrakło oczywiście poczęstunku w postaci kiełbasy z grilla i słodkiego ciasta. Niebawem odbędą się kolejne tego typu zajęcia, podczas których postaramy się już wykonać jakieś fotografie.

Projekt jest współfinansowany z Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich”