KOMUNIKAT BURMISTRZA

DRODZY MIESZKAŃCY GMINY PROCHOWICE

IV etap znoszenia obostrzeń wejdzie w życie w sobotę, 30 maja. Najważniejszą zmianą jest ta dotycząca obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni otwartej. Noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe, jeżeli zachowany zostanie dystans społeczny – w miarę możliwości powinien wynosić 2 metry. Jeżeli dwie osoby idą blisko siebie, zalecane jest, by nosiły maseczki.

Nowe zasady dotyczą przestrzeni otwartych, ale i przestrzeni zamkniętych, w których bezpiecznie da się zachować dystans, tzn. tam, gdzie przestrzenie zostaną odpowiednio przygotowane. Mowa na przykład o restauracjach, salonach fryzjerskich czy zakładach usługowych. Natomiast w sklepach, środkach komunikacji publicznej i kościołach maseczki nadal będą obowiązkowe.

Dystans społeczny (2 metry) nadal obowiązuje, z wyłączeniem rodzica z dziećmi wymagającymi opieki, osób wspólnie mieszkających, osób z niepełnosprawnościami oraz osób, które zasłaniają nos i usta.

30 maja zniesione zostaną także ograniczenia w handlu. Nie będą już obowiązywały ograniczenia powierzchniowe, co oznacza zniesienie limitu osób w sklepach, podobnie jak w przypadku gastronomii – restauracjach, kawiarniach i barach. Nadal jednak obowiązywać będzie obowiązek zachowania dystansu 2 metrów, oraz zakrywania ust i nosa do momentu zajęcia stolika.

Limity nie będą też obowiązywały w kościołach, ale wierni muszą zachować wspomniany dystans. Zgromadzenia publiczne na powietrzu do 150 osób – w tym koncerty plenerowe – są dozwolone, ale obowiązkowe jest zasłanianie nosa i ust lub utrzymanie dystansu 2 metrów. Przy czym zgoda na organizację zgromadzeń będzie zależna od sytuacji epidemiologicznej – decyzję będzie podejmował Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny i wojewoda. 

Na konferencji w środę, 27 maja, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział także kolejne zmiany, które wejdą w życie w sobotę, 6 czerwca. Od tego dnia otwarte dla publiczności będą mogły być instytucje kultury, takie jak kina, teatry, filharmonie, opery i balet, jednak z zachowaniem obowiązujących wytycznych sanitarnych, wśród których będzie obowiązek noszenia maseczek czy limit na widowni – będzie mogła być wypełniona tylko do 50%. Co ważne, decyzja o otwarciu będzie zależała od właściciela lub organizatora danej instytucji.

Działalność z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego wznowią również obiekty sportowo-rekreacyjne: baseny, siłownie, kluby fitness, solaria i salony masażu, oraz sale zabaw i parki rozrywki. Wyjątkiem będą kluby taneczne i dyskoteki – te nie zostaną na razie otwarte. Zwiększony zostanie za to limit weselników – wesele będzie mogło odbyć się z udziałem do 150 osób, z zachowaniem wytycznych sanitarnych, jednak goście nie będą musieli nosić maseczek. Podobnie będzie w przypadku uroczystości rodzinnych.

Jednocześnie premier zaapelował, żeby zachować czujność i ostrożność wobec koronawirusa – z którym walka wciąż trwa, unikać tłumów i zachować dystansowanie społeczne. Podkreślił, że szybki powrót do normalności gospodarczej będzie możliwy przy odpowiedniej dyscyplinie.

Prosimy Państwa o stosowanie się do wszelkich zaleceń, zachowania spokoju i zadbania o siebie i swoich bliskich. Proszę o odpowiedzialne zachowanie, przestrzeganie obostrzeń w interesie całej naszej społeczności lokalnej.

Burmistrz

Miasta i Gminy Prochowice

Alicja Sielicka