Nad Polskę nadciąga fala upałów. Temperatury powietrza sięgać mogą nawet 36oC. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 3. stopnia (w 3 stopniowej skali) w związku z wysokimi temperaturami, które są prognozowane  na przeważającym obszarze naszego kraju. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. Przypominamy, że należy unikać przebywania w miejscach nasłonecznionych w najcieplejszych momentach dnia oraz odpowiednio nawadniać organizm. Pod żadnym pozorem, nawet na moment, NIE WOLNO POZOSTAWIAĆ  dzieci i zwierząt w samochodzie.

Upalna pogoda utrzyma się przez kilka kolejnych dni. Synoptycy przewidują temperatury osiągające wartości nawet 36oC. wzrosną one w połowie tygodnia. W związku z tego typu zjawiskami meteorologicznymi należy pamiętać o zachowaniu szczególnych środków ostrożności. Przypominany, że wysokie temperatury mogą zagrażać naszemu zdrowiu. Pamiętajmy więc, aby w upalne dni:
– odpowiednio nawadniać organizm;
– ograniczyć opalanie i przebywanie na słońcu – może to doprowadzić organizm do przegrzania;
– zapewnić odpowiednią opiekę dzieciom i osobom starszym, które w upał nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy;
– pod żadnym pozorem nie pozostawiać dzieci i zwierząt, nawet na chwilę w samochodzie.

W rozważny sposób należy także korzystać z kąpieli.
Więcej informacji dotyczących postępowania w trakcie upałów znaleźć można w poradniku RCB

GCZK Prochowice